BilgisayarGündemİnternetten Para KazanmaMobilSosyal Medya

Mobil Uygulamadan Para Kazanma

Pek çok şeyin internet üzerinden yapıldığı mobil çağ döneminde yaşıyoruz. Bizde yazımızda mobil uygulamadan para kazanma konusunu ele alacağız.

Mobil Uygulamadan Para Kazanma

Mobil Uygulamadan Para Kazanma ; Pek çok şeyin internet üzerinden yapıldığı mobil çağ döneminde yaşıyoruz. Bizde yazımızda mobil uygulamadan para kazanma konusunu ele alacağız.

Mobil uygulamadan para kazanma son günlerde birçok kişinin merak ettiği konulardan biridir. Mobil uygulamalar yediden yetmişe herkesin ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Bu uygulamaların kullanıcı kitlesinin fazla olması bilinirliğini artırıyor. Bizde yazımızda mobil uygulamalardan nasıl para kazanılır ve para kazanma yolları nelerdir bu soruların cevaplarını değerlendireceğiz.

Mobil Uygulamadan Nasıl Para Kazanılır?

Mobil çağında mobil uygulamaları kullanmayan kimse yok gibidir. Hemen hemen her konuda insanların ilgilerine ve ihtiyaçlarına göre binlerce uygulama bulunmaktadır. Bunların kimileri yıllarca varlık gösterirken kimileri kısa sürede ortadan kalkar. Bu kadar fazla uygulama olmasının nedeni isteyen herkesin bu alana girebilmesidir. Bu yönüyle mobil uygulama geliştirerek para kazanmak mümkündür. Bunun için kendinize birtakım sorular sormanız gerekir. Bunlar;

  • Rakip uygulamalardan farkı ne olacak?
  • İnsanlar bu uygulamaya neden ilgi göstersin?
  • Uygulama indirildikten veya satın alındıktan sonra insanlar tekrar ücret öder mi?
  • Geliştirilen uygulama hangi soruna çözüm buluyor?
  • Rakipleriniz hangi gelir modellerini benimsiyor?

Bu gibi sorulara yanıt verildikten sonra uygulama planlaması yapılmalıdır. Bundan sonra ise gelir modeli belirlenerek oluşturulan uygulamadan para kazanma durumuna geçilmelidir. Bu gelir modelleri neler sıralayalım.

1-) Reklamlı Gelir Modeli

Oluşturulan uygulamanın kullanımı ücretsiz olup uygulama içi reklamlardan gelir elde edilir. Uygulama içinde gösterime sunulan reklamlara AdMob gibi reklam verenler tıklama başına yada gösterim başına ödeme yaparlar. Reklamlı gelir modeli kullanıcı etkileşimi yüksek uygulamalarda yüksek kazanç getirecektir. Örneğin; ücretsiz oyun uygulamaları harika bir kullanıcı deneyimi sunarak oyunları düzenli olarak oynamalarını sağlayacaktır. Bu da reklam tıklamaları ve izlenmelerini artıracaktır.

2-) Freemium Gelir Modeli

Bu tür gelir modelinde de uygulamayı indirmek ve kullanmak ücretsizdir. Fakat daha fazla içerik almak isteyenler uygulama içi satın alma ile bu uygulamayı daha ileri düzeyde kullanabilir. Kısacası daha basit düzeyler içini uygulama ücretsizken daha ileri seviyeler belli ücretler karşılığında verilir.

3-) Ücretli Uygulama

Adından da anlaşıldığı gibi uygulamanın tamamen ücretle alınması söz konusudur. Bu yönden ücretli uygulamaların satın almaya değer bir yanının olması gerekir. Bu yüzden ücretli uygulamalar genel olarak işe yarayan, ilgi çekici özellikleriyle insanlar tarafından tercih edilir.

4-) Uygulama İçi Satın Alma Modeli

Kullanıcılar uygulamalar içinde ekstra özellikler satın alırlar. Örneğin; mobil oyunlar içinde yer alan bir üst seviye, yeni silahlar gibi ekstra seçenekler sunularak bunların satın alınması sağlanır.

5-) Üyelik Modeli

Üyelik modelli uygulamalarda içerik veya özellikler belirli süreler için geçerli olacak şekilde satın alınabilir. Bir anlamda freemium modeline benzese de üyelik modelinde içerikler satın alınır. Uygulama üzerinden fotoğraf, video, müzik veya yazı yazıyorsanız üyelik modeliyle para kazanmanız mümkündür.

Yukarıda verilen gelir modelleriyle play store uygulamalarından nasıl para kazanılır? Sorusuna cevap bulursunuz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu