GündemSosyal Medya

Bilgisayarda Telegram Uygulaması Nasıl Açılır?

Telegram Web Nedir? Bilgisayarda Telegram nasıl kullanılır? Mesajlaşma uygulaması Telegram’ı Android ve İOS tabanlı akıllı telefonlarda, tabletlerde uygulamasını indirip kullanabileceğiniz gibi, Telegram hesabınızı, bilgisayar web tarayıcısında online olarak yada Telegram programını indirip bilgisayara kurarak yanınızda telefonunuz olmadan kullanabilirsiniz. Telegram, Windows, Linux ve Mac işletim sistemlerine indirilip kullanılabilmektedir. Eğer kurulum yapmadan online kullanmak isterseniz Microsoft Egde, Firefox, Google Chrome gibi popüler tarayıcılar üzerinden Telegram Web açabilirsiniz. Telegram Web’in sıkı rakibi WhatsApp Web’e göre, yüksek boyutlu dosyaların çok rahat gönderilebilmesidir. Ayrıca Telegram’ın farklı kategorilerde Telegram Gruplarının da olması, kullanım alanını genişletmiştir.

Telegram Web Tarayıcıda Açmak

1- Chrome, Safari, Microsoft Edge kısaca kullandığınız favori web tarayıcınızın adres çubuğuna; web.telegram.org yazın.
2- Karşınıza daha önce giriş yapmadığınız için “QR Tara” görseli çıkacaktır. Bu QR kodunu telefonunuzda yüklü olan Telegram uygulamasına okutmalısınız.
3- Telefon Telegram uygulamasını açın ve ekranın sol üst köşesinde yer alan alt alt üç çizgi simgesine dokunun.
4- Açılan ekrandan “Ayarlar” yazısına dokunun.
5- “Cihazlar” yazısına dokunun.
6- “QR Kodunu Tarayın” yazısına dokunun ve Web tarayıcı ekranında açtığınız QR kodu kodu kameranızda gösterin.
Telegram Web’e diğer bir giriş yöntemi de Telefon numarası ile giriştir. Aynı ekranda yer alan “Telefon Numarası ile Oturum aç” seçeneğine tıkladığınızda Telefon numaranızı girip gelen SMS onay kodunu yazıp girebilirsiniz. SMS onay kodu bazı durumlarda çok geç gelmektedir. En hızlı yöntem QR kod giriştir.

Otomatik olarak Web Telegrama giriş yapmış olacaksınız. Aynı bilgisayarda QR kodu okuttuğunuz için, tekrar QR kodu almanıza gerek yok. Telegram web sitesine girdiğinizde otomatik giriş yapacaksınız. Ancak Telegram Web hesabınızın, QR kodu okuttuğunuz bilgisayar tarayıcısında kalmasını istemiyorsanız, yani otomatik web Telegram’a giriş yapmasını istemiyorsanız. Telegram mobil uygulamasından, oturumları sonlandırmanız gerekmektedir. Bunun için; Telegram Ayarlar>Cihazlar>Diğer Tüm Oturumları Sonlardır tıklamanız yeterlidir. Böylece QR kodunu okuttuğunuz bilgisayarın Web tarayıcısında Telegram girişi olmayacaktır.

Önerilen İçerik; Mobil kategorisinde yer alan, Telegram İki Adımlı Doğrulama Nedir? içerikli blog yazımıza da bakabilir, Telegram’ hesabınızı daha güvenli hale getirmeyi öğrenebilirsiniz.

Telegram Bilgisayara Kurmak
Telegram programını bilgisayarda kullanmanın diğer yolu, programı bilgisayarınıza kurmaktır. Windows Linux, MACos sürümlerini desteklemektedir. Telegram uygulamasını bilgisayara indirmek için;

desktop.telegram.org web tarayıcınızdan giriş yapın. Windowsx64 butonuna tıklayıp Telegram’ı bilgisayarınıza indirin. İsterseniz kurulum yapmadan Taşınabilir sürümü de indirip kullanabilirsiniz. Aynı şekilde Telegram programına QR kod yada telefon numarası ile gelen SMS koduyla giriş yapabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu