BilgisayarGündemMobil

En İyi 10 Ücretsiz E-kitap Okuyucu Uygulaması

Çevrimiçi olarak ucuza satın alabileceğiniz veya ücretsiz alabileceğiniz birçok e-kitap bulacaksınız. Ancak ya özel bir e-kitap okuyucunuz yoksa? Sorun değil. Telefonunuzda veya tabletinizde bir e-kitap okuyucu uygulamasını çalıştırmanız yeterlidir. Mobi, EPUB veya PDF dosyalarını okumaya çalışıyor olsanız da işinize yarayacak bir e-kitap uygulaması var. Sizler için en iyi e-kitap okuyucu uygulamalarını hazırladık. Haydi gelin birlikte bakalım.

İşte En İyi E-Kitap Okuyucu Uygulamalar

1. Amazon Kindle Uygulaması

Amazon kitaplarını okumak için Kindle cihazına ihtiyacınız yok. Kindle uygulaması, Windows ve Mac bilgisayarların yanı sıra iOS, iPadOS ve Android mobil cihazları da dahil olmak üzere bir dizi farklı cihazı destekler. Amazon’dan gelen kitapları ve kitaplığınızdaki her şeyi Libby aracılığıyla işleyebilir.

Okurken rengi, yazı tipini, metin boyutunu, satır aralığını ve diğer özellikleri kolayca değiştirebilirsiniz. Metin pasajlarını işaretleyin ve açıklama ekleyin, karakterler ve diğer öğeler hakkında daha fazla ayrıntı almak için bir X-ray özelliğini kullanın. Mevcut sayfanıza yer işareti koyun ve belirli bir metni arayın. Belirli bir kelimenin tanımına mı ihtiyacınız var? Sadece vurgulayın ve onu tanımlamak için bir sözlük veya Wikipedia girişi açılır.

2. Google Play Kitaplar

Google Play Kitaplar uygulaması, Kindle uygulaması kadar güçlü değildir, ancak kambur değildir. iPhone ve iPad, Androidcihazlarda, web üzerinde ve Chrome tarayıcısı için bir Chrome aracılığıyla kullanılabilir Uzantı, bu uygulama Google Play’den aldığınız tüm kitapların yanı sıra üçüncü taraf sitelerden indirilen PDF’leri ve diğer biçimleri barındırır.

Metin ve renk özelliklerini değiştirebilir, kitabın orijinal sayfalarını görüntüleyebilir, bir yer imi ekleyebilir ve hatta kitabın sesli okunduğunu duyabilirsiniz. Ayarlar ekranından karanlık modu açabilir, çevrimdışı bir sözlük kullanabilir ve sayfaları çevirmek için ses tuşunu kaydedebilirsiniz.

3. Apple Books

Apple cihazları için tasarlanan Apple Books, Apple’ın kitapçısından indirilen e-kitaplar ve sesli kitaplar için yerleşik okuyucudur. Uygulama içinde, yazı tipi türünü ve boyutunu, temayı ve parlaklığı ayarlayabilir, ayrıca sayfalara yer işareti koyabilir, metne açıklama ekleyebilir ve notlar alabilirsiniz.

Bir kitabı her sayfada sola kaydırmak yerine dikey olarak kaydırmak için Kaydırma Görünümünü açın. Bir kelimeye uzun süre basmak size onu kopyalama, arama, vurgulama, not alma, kitapta arama veya başka biriyle paylaşma seçeneği sunar. Arama özelliği sizi belirli bir kelimeye veya sayfa numarasına götürür.

4. Barnes & Noble Nook

Barnes & Noble’dan kitap, dergi ve diğer içerikleri okumanıza izin verecek şekilde tasarlanan Nook uygulaması, Windows’ta, iOS/iPados’ta ve Android’de desteklenir. Uygulamada yazı tipi stilini ve boyutunu, kenar boşluklarını, satır aralığını, yaslamayı ve parlaklığı değiştirebilirsiniz. Alt kısımdaki kullanışlı kaydırma çubuğu ile kitabın sayfaları arasında kolayca gezinebilir veya belirli bir sayfaya atlayabilirsiniz. Bir kelimeye dokunmak ve vurgulamak bir tanım getirir. Özel bir Ayarlar sayfası, sayfa çevirme seçeneklerini değiştirmenize, kitaplığınızı yönetmenize ve okuyucunun kendisini kontrol etmenize olanak tanır.

5. Kobo Books

Hem e-kitapları hem de sesli kitapları hedefleyen Kobo Books uygulaması Windows, macOS, iOS/iPados ve Android için kullanılabilir. Kobo mağazasından indirilen kitapları ve ayrıca PDF veya EPUB olarak kaydedilmiş içe aktarılmış kitapları okumanıza olanak tanır.

Ekrana dokunun ve sağ altta bir dizi simge belirir. Buradan yazı tipi stili ve boyutu, düzeni ve temasıyla oynayabilirsiniz. Her sayfayı çevirmek, yönü değiştirmek ve sayfa geçişini ayarlamak için ses tuşlarını kullanmayı seçin. Tanımını almak veya açıklama eklemek için bir kelimeyi vurgulayın. Ayrıca bir sayfaya yer işareti koyabilir ve bölüm başlıklarının ve diğer ayrıntıların bir listesini görüntüleyebilirsiniz.

6. Libby

Libby yerel kütüphanenizden e-kitap ödünç almanıza olanak tanır. Tek ihtiyacınız olan bir kütüphane kartı. Uygulama, iOS, iPadOS ve Android cihazlar için çalışır veya doğrudan web tarayıcınız üzerinden kullanabilirsiniz. Kütüphane kartınız ve hesabınızla oturum açtıktan sonra sanal yığınlar arasında bir kitaba göz atabilir veya kitap arayabilirsiniz.

7. FBReader

FBReader, kendi ağ kitaplığından indirilen veya diğer kaynaklardan manuel olarak içe aktardığınız kitapları okumanıza olanak tanır. Uygulama, PDF, ePub, mobi, RTF, HTML ve düz metin dahil olmak üzere çeşitli biçimleri destekler. Uygulamanın sürümleri iOS, iPadOS, Android, Windows ve Linux için mevcuttur.

Bir e-kitap okurken, açık ve koyu temalar arasında geçiş yapabilir, metin arayabilir, yönü değiştirebilir ve yakınlaştırabilir veya uzaklaştırabilirsiniz. Ayarlar ekranından metin stilini ve boyutunu, kenar boşluklarını, görünümü, rengi ve sayfa çevirmeyi ayarlayabilirsiniz. Çevrimdışı sözlük ve PDF okuyucu gibi farklı uygulamaları ve eklentileri yükleyip entegre ederek FBReader’ı geliştirin.

Temel uygulama ücretsizdir, ancak 4,99 ABD doları değerinde bir premium lezzet, metinden konuşmaya okuyucu, çevirmen ve PDF ve çizgi roman formatları için yerleşik destekle başlar.

8. KyBook

iOS ve iPadOS için tasarlanan KyBook, Project Gutenberg ve Feedbooks dahil olmak üzere çeşitli kitap kataloglarına erişim sağlar. Ek çevrimiçi kataloglar ekleyebilir ve cihazınızda veya bulut tabanlı depolama siteleriniz arasında kayıtlı klasörlerdeki kitapları dahil edebilirsiniz. Uygulama, ePUB, PDF, mobi, metin ve RTF gibi sağlıklı bir dizi formatı destekler.

Uygulamada, yazı tipi stilini ve metnin yanı sıra renk temasını da değiştirebilirsiniz. Metin arayabilir, kitabınızı metinden konuşmaya dinleyebilir ve okumayı durdurmak istediğinizde kapanacak bir zamanlayıcı ayarlayabilirsiniz. Bir kelimeye basmak, onu kopyalamanıza, tercüme etmenize, tanımlamanıza, aramanıza, paylaşmanıza, işaretlemenize veya sesli okumasını duymanıza olanak tanır. Ayrıca bölüm başlıklarını, yer imlerini, notları ve diğer öğeleri de görüntüleyebilirsiniz.

Temel sürüm ücretsizdir. Bir kerelik 4,99 ABD doları ödeme, reklamları kaldırır ve bir sözlük, temalar, otomatik kaydırma ve diğer birkaç seçenekten yararlanır. Üç ay için 4,49 $ veya tam bir yıl için 14,99 $ ödeyin ve kitap depolama ve senkronizasyon ile KyBook bulutuna erişin.

9. FullReader

Yalnızca Android’e özel FullReader, cihazınızdan veya buluttan çeşitli farklı e-kitapları çekmenize olanak tanır. Uygulama, ePUB, PDF, mobi, txt, doc, docx ve HTML dahil olmak üzere birçok farklı formatı destekler. Cihazınızda depolanan kitapları tarayabilir ve ardından okumak istediklerinizi içe aktarabilirsiniz. Bulutta depolanan kitaplar için Google Drive, Dropbox veya Microsoft OneDrive’a bağlanır ve bunları cihazınıza indirirsiniz.

Bir kitap okurken yazı tipi stilini ve boyutunu, metin rengini, arka plan rengini, parlaklığı ve temayı değiştirebilirsiniz. Gelişmiş ayarlar, düzen, boşluk, hizalama, sayfa çevirme ve diğer öğelerle oynamanıza izin verir. Bölüm başlıklarını görüntüleyebilir ve belirli bir bölüme atlayabilirsiniz. Bir kelimeye basmak, onu vurgulayabileceğiniz, çevirebileceğiniz veya paylaşabileceğiniz bir menü açar. Hatta sesli notlar alabilir ve kitabın size yüksek sesle okunduğunu duyabilirsiniz.

10. PocketBook Reader

iOS/iPados ve Android cihazları hedefleyen PocketBook Reader, kendi mağazasından, cihazınızda depolananlardan, bulutta kayıtlı olanlardan kitapları almanızı sağlar. Uygulama, ePUB, mobi, PDF, RTF, metin, HTML, MP3 ve M4B gibi 26 farklı formatta hem e-kitapları hem de sesli kitapları destekler.

Uygulama içinde yazı tipi stilini ve boyutunu, parlaklığı, renkleri, kenar boşluklarını, okuma modunu ve diğer özellikleri değiştirebilirsiniz. Ayrıca sayfaları yer imlerine ekleyebilir, belirli bir sayfaya atlayabilir ve kitabın yüksek sesle okunduğunu duyabilirsiniz. Bir kelimeye basmak, onu vurgulamanıza, aramanıza veya tanımlamanıza olanak tanır. Uygulamayı değiştirmek için doğrudan çeşitli seçenekler bulacağınız Ayarlar ekranına atlayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu