BilgisayarGündem

Windows 10 Oyun Performansını Ve FPS Değerlerini Arttırma Yöntemleri

Windows 10 Oyun performansını ve FPS değerlerini arttırma yöntemleri nelerdir? Windows 10 işletim sisteminin RAM ve işlemci tüketimi eski sürüm işletim sistemlerine göre (Windows 8.1 ve Windows 7 gibi) fazladır. Bu tüketime ek olarak bilgisayarda oyun oynanması durumunda işlemci ve RAM tüketimleri maksimum seviyeye çıkmaktadır. Windows 10 kullanıcılarının birçoğu bu durumdan şikayetçi olduğu için bu yazımızda Windows 10 işletim sistemini hızlandırma, performansını ve oyun FPS değerlerini arttırmanın yöntemlerini anlatacağız.

Driver – Sürücülerin Güncellenmesi

Donanımlar (ekran kartı ve anakart gibi) daha verimli çalışabilmek ve işlem yapabilmek için driver yani sürücülere ihtiyaç duymaktadır. Yapılan araştırmalara göre, özellikle ekran kartlarının güncel sürücülerinin yüklenmesi bilgisayarın işlem ve oyun performansını doğrudan arttırmaktadır.

Driver Booster ve DriverPack Solution gibi yazılımlar sayesinde donanımların ihtiyaç duyduğu en güncel sürücüleri yükleyebilirsiniz. Bilgisayarım-Özellikler-Aygıt Yöneticisi-Görüntü Bağdaştırıcıları sekmesinden ekran kartınızın modelini öğrendikten sonra bu modeli arama motorunda aratarak ilgili programı yükleyerek (Radeon Adrenalin 2020 gibi) daha profesyonel kullanıcılara yönelik ayarlar yapabilirsiniz.

Donanımların Isı Değerlerini Ölçme

Bilgisayarlarda bulunan fanların sahip olduğu hava akışından dolayı bilgisayarlar zamanla tozlanmaktadır. Bu tozlanma donanımların daha yüksek sıcaklıklarda çalışmasına sebep olur ve yüksek sıcaklık bilgisayarın oyun performansını olumsuz etkiler.

Tozlanma sorununa ek olarak, işlemci ve ekran kartlarının ısıyı iletmeleri için termal macunlara ihtiyacı vardır. Termal macun işleminin 3-6 ayda bir yapılması gerekmektedir. Çeşitli programlarla (SpeedFan gibi) donanımlarınızın ısı değerlerini ölçebilirsiniz. Boşta yani işlem yapılmıyorken bile donanımların ısı değerleri yüksekse bilgisayarınızı temizlemeli ve macunlarını yenilemelisiniz.

Arka Plan Uygulamaları

CTRL+ALT+DELETE tuş kombinasyonuyla Görev Yöneticisini başlatın. Bellek kısmına tıkladığınızda RAM tüketimini en fazla yapan uygulamalar listelenmektedir. Oyuna girmeden önce bu uygulamaların hepsini sonlandırın.

Advanced System Care ve CCleaner gibi yazılımları yükleyerek de bilgisayarınızda temizlik yapabilir ve uygulamaları kapatabilirsiniz. Bu yazılımlar sadece gereksiz dosyaları silmekle kalmaz, kayıt defterindeki hataları da düzeltebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu